Napsali o nás 

 


15.června 2004
   


Hradec Králové

 

Když královéhradeckou folkovou kapelu Pročne loni opustil autor a multiinstrumentalista  Milan Šána, opora romských Terne Čhave a folkrockového Koňaboje, zůstaly po něm repertoár a velká díra. Zlé jazyky prorokovali, že je s Pročne amen. Mýlili se. Skupina zocelená častými personálními otřesy přibrala ke kytaře a kontrabasu akordeon, zůstal parádní dívčí trojhlas, poznávací značka kapely, a přibyl úspěch na krajské Portě. Pročne nyní míří na národní kolo a v Hradci chystá pravidelné pořady s hosty. Na svých internetových stránkách hlásají: Folková skupina byla založena v roce 1997 váženými pány Ladislavem Hanzlem a Ivo Filáčkem. "Zpočátku to byla rodinná kapela pro radost, zpívali jsme lidovky po školách. Natočili jsme také první demosnímek, moje sestra Adéla psala texty, " říká staronová zpěvačka Míša Hanzlová. Muzikanti se v seskupení střídali jako na orloji. 

Když už si kapela udělala jméno, někdo odešel. Svůj podíl v ní nechal i kytarista, zpěvák a textař Aleš Halamka, nynější člen poprockové Nové Báry. S ním a s Milanem Šánou dostala kapela směr, důkazem je patnáctipísňové úspěšné album Pročne z oku 2000. O tři rokypozději  k němu přibyla živá deska Pročne II. "Když už něco trochu krystalizovalo, nastalo střídání a odchody, zmizela flétna i mandolína, museli jsme znovu nacvičovat celý repertoár. Do toho jsme jezdili po festivalech včetně velké Zahrady, vystupovali jsme v hradeckých Jesličkách. Publikum si muselo zvykat na naši novou tvář," říká zpěvačka Pavlína Machatá. Dnes k ní a Hanzlové ještě patří kontrabasista Vlastimil Jůn, zpěvačka Pavlína Kouřímová, kytarista Míra Kváča a akordeonistka Eva Rathouská. "Dnes říkáme, že jsme folkrocková kapela. Folk je jen obal, k němu patří vokály, kytara a kontrabas si hrají náš milovaný bigbít. Holky zpívají a my se vyblbneme v nástrojích," mává rukou nad žánrovým zařazením Jůn. "Zpíváme písničky ze života, hlavně o lásce, to je základ. Melodie i texty by měly být jednoduché a zapamatovatelné, snad se to lidem líbí. Naší devizou jsou hlavně vokály, za ty nás chválily i poroty na folkových festivalech," říká Machatá. Trhlinu po Šánových houslích a kytaře zacelila Eva Rathouská. "Tehdy zůstaly dvě zpěvačky a můj kontrabas. A Milan byl virtuóz, který uhrál celý orchestr.

            Co dál? říkali jsme si. Buď toho necháme, nebo pojedeme dál. Bylo nám však líto docela zavedenou značku opustit. Dali jsme inzerát a koncem léta volala Eva. Na co hraješ? ptal jsem se ji. Na akordeon, ona na to. Aniž bych ji viděl a slyšel, říkám Berem! Holky se harmoniky bály, že je díky Nohavicovi a Radůze dnes v kurzu, ale pak uznaly, že to zní moc dobře," vzpomíná kontrabasista. Pak se vrátil staronový kytarista Míra Kváča a jméno Pročne bylo zachráněno. 

Dříve je posluchači srovnávali s Nerezem, na jejichž desky do dnes nedají muzikanti dopustit. "Nerez je velká lichotka. Každé srovnání však kulhá, ač se mu asi nevyhneme. Máte vícehlasy a už vás hází do jednoho pytle s Nezmary a Poupaty. Dříve jsem říkal, že jsme něco mezi českou lidovkou a Deep Purple. Nevyžíváme se v žádných sólech, písničky trvají dvě minuty," usmívá se Jůn. Tři nástroje a tři hlasy uspěly na krajské Portě ve Svitavách, národní  kolo bude na počátku července v Jihlavě. "Uvidíme, jak to dopadne. Ještě je znát, že opět začínáme, musíme se více sehrát. K tomu musíme přidávat nové skladby. Máme hodinový program na festivaly i kluby a rádi bychom překročily hranice regionu," říká  Hanzlová. "Věřím, že se to podaří, základ je dobrý," usmívá se Machatá a další dva kolegové ji přitakávají. Od září chystá kapela pravidelný seriál recitálů v královéhraeckém Centrál music baru, který je jejich domovskou scénou.

 

 

PETR MAREČEK (MF Dnes Hradec Králové)

 

 

 

 


V Litomyšli dne 25. listopadu
 

Vítězi Folku na vsi

bude patřit jeden Toulovcův prázdninový pátek


      V polovině listopadu se v sokolovně v Dolním Újezdě konala žánrová soutěžní přehlídka s názvem Folk na vsi. Během soutěžního odpoledne vystoupilo celkem pět amatérských kapel – Tah (Moravský Krumlov), Xilt (Litomyšl), Pročne (Hradec Králové), Dilema (Sádek), a Jameki (Polička).  Svitavští Do větru se na poslední chvíli z účinkováni pro nemoc omluvili. Každá skupina měla přibližně 30 minut na to, aby se představila divákům a přesvědčila porotu o tom, že právě oni jsou nejlepší.

Porota se shodla na prvním místě pro hradeckou skupinu Pročne. Partička ve složení Milan Šána, Pavlína Machatá, Pavlína Kouřímová a Vlastimil Jůn přesvědčila porotu hlavně svými, bezchybně zvládnutými, vokály. Prvním místem je, kromě věcných darů, i možnost vystoupit po boku profesionálních folkových muzikantů na některém z Toulovcových prázdninových pátků. Tedy lépe řečeno jeden z devíti prázdninových pátků roku 2003 bude patřit právě vokálně výjimečné skupině a vítězi Folku na vsi 2002 Pročne. Na druhém místě skončila skupina Tah z Moravského Krumlova a další pořadí kapel pro nejednotnost členů poroty a poměrně vyrovnané výkony určeno nebylo. Po vyhlášení výsledků přehlídka pokračovala vystoupením místní kapely Vespol, která byla zároveň hlavním pořadatelem.  Zaplněný sál přivítal také hosty z daleka – Rovnátka z Břeclavi, Bokomaru z Brna a Cop z Plzně. Překvapením večera byla nová kapela frontmana Bokomary Javůrka Veselá Tráva. 

Za bezchybnou organizaci celého odpoledne a dobrý nápad zbývá jen zvolat folkové “UMÍ” a popřát hodně sil do dalších ročníků.

 

 

Ing. Michaela Severová,

vedoucí organizačního odboru

a tisková mluvčí