Způsoby připojení

Autor: Jan Vitouš <honzina(at)sendme.cz>, Téma: Připojení, Vydáno dne: 08. 06. 2005Jsou 2 kategorie připojení.

1. kat. standart 802.3, pomocí kabelu UTP ukončeného zásuvkou RJ45, nebo zástrčkou RJ45 vedoucí přímo do síťové karty počítače.
   Výhodou tohoto připojení je stabilní spojení bez vlivu atmosferického rušení, či jiných elektrických zdrojů rušení. Podle použitého hardware může dosahovat až rychlosí 100Mbit full duplex.
   Nevýhodou je omezený dosah připojení, max do 100m

2.kat. připojení pomocí mikrovlnné technologie - Wi-Fi standart 802.11 a/b: zde je potřeba karta do počítače, nebo hardwarové zařízení umožnující příjem z antény, kterou umístíme směrem k vysílači NODEu. Rychlost takového připojení záleží na použitém hardwaru od 11Mbit až do 108Mbit. (Většinou jsme rádi, když spojení mezi dvěmi body jde rychlostí 500KB/s tj. 4Mbit.)
   Nevýhou je velká náchylnost přijímat pomocí antény rušivé zdroje. Stává se, že signál z vysílače je natolik potlačen, že spojení není možné. Toto vše lze eliminovat směrovější anténou, zvlášť na delší vzdálenosti a přesným směrováním, vhodnou volbou kananálu, polohou antény, atd... Ne vždy se toto podaří.
   Výhodou tohoto spojení, pakliže funguje je, že není potřeba stavebních úprav sekání, vrtání..., umožňuje kvalitní spojení na vzdálenost přesahující i 1km.